Vælg smykkeserie
SFB logo

Susanne Friis Bjørner

Modesmykker til fornuftige priser er meget kendetegnende for denne serie af smykker. Smykkerne fremstilles i sølv og sælges både som sølv, men i høj grad også som forgyldte; en mulighed for et smykke i guldfarve til sølvpris... Baggrunden for at lave smykker på denne måde, er at kunne konkurrere prismæssigt med de store bijouterimærker.


 
Susanne Friis Bjørner bruger mange farvede ædelstene i sine smykker, således kan smykkerne være med til at give et ekstra løft til påklædningen eller lejligheden, hvor farverne måske ellers var udeladt. Inspirationen til kollektionerne hentes på utallige rejser over hele kloden samt bybilledet i København.
Den del af kollektionen, som laves i guld, enten 14 kt eller 18 kt, og isættes sten, er altid ægte sten, perler eller diamanter.